Αποτελέσματα 22ης Αγωνιστικής: ΑΡΑΤΟΣ 1983 ΑΟ ΚΙΑΤΟΥ - ΜΕΘΑΝΑ ΑΠΟ 70-74, ΑΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ - ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΑΟ 62-75, ΚΑΟΚ-ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΚΟΡΩΝΙΣ - ΟΙΑΞ ΑΟ 72-68, ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΣΣΟΥ ΛΕΧΑΙΟΥ - ΑΠΟ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 73-86, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΑΟ - ΑΡΙΣΤΕΑΣ Γ.Σ.Φ.Α. 20-0, ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΑΣ ΒΕΛΟΥ 67-50

Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2011

Πανιώνιος Κορίνθου - Νέο Σχολείο ΓΕΑ 62 - 68

Με το αριστερό έκανε τελικά ποδαρικό στο 2011 η ομάδα του Πανιωνίου Κορίνθου μιας και γνώρισε την ήττα εντός έδρας από την ομάδα της ΓΕΑ. Η ομάδα μας μπήκε όπως αναμενόταν δυνατά στο παιχνίδι και έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0 με σκόρερ τον Μελά. Στην συνέχεια η ομάδα της ΓΕΑ ισορρόπησε και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +3 υπέρ του Πανιωνίου. Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου η ομάδα μας ήταν νευρική, με κακές επιλογές στην επίθεση και με συνέπεια οι αντίπαλοι να έχουν σταθερά το προβάδισμα. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Χαραλαμπίδης με ένα τρίποντο και ο Φερεντίνος με 2 βολές έβαλαν μπροστά τον Πανιώνιο με 34-33.
Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Νέου Σχολείου ΓΕΑ έσφιξε την άμυνα της, κυκλοφόρησε την μπάλα βρίσκοντας πολλές και σωστές επιλογές και ξέφυγε με 6 πόντους στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Στο ίδιο διάστημα η ομάδα μας έκανε βεβιασμένες επιθέσεις και η μεγάλη επιθυμία των παιχτών μας για την νίκη τους στερούσε πολλές φορές το καθαρό μυαλό και την extra πάσα. Η 4η περίοδος κύλησε στο ίδιο μοτίβο με την ομάδα της ΓΕΑ να παίρνει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.
Ο αγώνας ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση λόγω αλλαγής μιας σπασμένης στεφάνης.

Δεκάλεπτα: 15-12,  34-33,  48-54,  62-68

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λαζάρου) Χαραλαμπίδης 6(2) , Φερεντίνος 5(1), Παπαγεωργίου 5(1), Κεφαλάς,  Κατσιέρης 14(1), Παγίδας, Αριφάκος 2, Χαϊδεμένος 11, Μελάς 7(1), Σιώκος 12(1).

ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ (Κωστούρος): Μπούνος 10(2), Γεωργούσης 8(1), Προκοπίου, Παπαμιχαλόπουλος 8(2), Βούλγαρης 12(1), Μπιτινής, Παπασαράντος 3(1), Αυγουστόπουλος, Φιλίνης 10, Ντόντος, Προκοπίου, Κοσσιώρης 17(1).