Αποτελέσματα 22ης Αγωνιστικής: ΑΡΑΤΟΣ 1983 ΑΟ ΚΙΑΤΟΥ - ΜΕΘΑΝΑ ΑΠΟ 70-74, ΑΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ - ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΑΟ 62-75, ΚΑΟΚ-ΠΑΛΑΙΜΩΝ ΚΟΡΩΝΙΣ - ΟΙΑΞ ΑΟ 72-68, ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΣΣΟΥ ΛΕΧΑΙΟΥ - ΑΠΟ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 73-86, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΑΟ - ΑΡΙΣΤΕΑΣ Γ.Σ.Φ.Α. 20-0, ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΑ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΑΣ ΒΕΛΟΥ 67-50

Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2010

ΑΟ Κρανιδίου - Πανιώνιος Κορίνθου 78 - 87

Μεγάλη νίκη του Πανιωνίου Κορίνθου μέσα στην Ερμιόνη επί της ομάδας του Κρανιδίου μετά από τρεις παρατάσεις!!!. Η ομάδα μας απέδρασε με το διπλό μέσα από μια καυτή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας. Με την νίκη της αυτή ο Πανιώνιος παρέμεινε ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.
Σ'ένα καταπληκτικό παιχνίδι οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ καθ'όλη την διάρκεια του. Στο 1ο ημίχρονο η ομάδα μας ακολουθούσε στο σκορ και κατάφερε στο τέλος του, με την συνύπαρξη του Μελά και Σιώκου στην ίδια πεντάδα, να κάνει ένα μικρό σερί 0-7 και να πάει στα αποδυτήρια με σκορ 38-33. Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας έκανε πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 9-16 πήρε κεφάλι στον αγώνα με 47-49. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν τελείως αμφίρροπο και  με πρωταγωνιστή τον Χαϊδεμένο από την ομάδα μας, ο αγώνας οδηγήθηκε στην 1η παράταση με σκορ 60-60.
Σ'ένα κακό extra πεντάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν άστοχες και με κακές επιλογές στην επίθεση με συνέπεια το σκορ να πάει στο 64-64 και το παιχνίδι στην 2η παράταση. Εκεί το παιχνίδι κρίθηκε πραγματικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με το σκορ στο 72-69 υπέρ του Κρανιδίου, ο Φερεντίνος ευστοχεί σε τρίποντο από τα 9 μέτρα και φέρνει τις δυο ομάδες στα ίσα. Το Κρανίδι ξαναπαίρνει το προβάδισμα με δίποντο 8'' πριν την λήξη και της παράτασης(74-72). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Χαϊδεμένος κάνει drive και κερδίζει φάουλ και 2 βολές στα 5''. Τις χάνει όμως έρχεται ο Μελάς κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ και στην συνέχεια το φάουλ στα 2''. Ευστοχεί στις δυο βολές και ξανά παράταση!! Στο επιπλέον χρόνο ανέλαβε δράση ο Σιώκος και με 7 προσωπικούς πόντους έδωσε την νίκη στην ομάδα μας.
Διακριθέντες  σ'ένα τέτοιο παιχνίδι δεν μπορεί να βρει κανείς μιας και όλοι οι παίχτες τα έδωσαν όλα για την νίκη.

Δεκάλεπτα:  18-14,  38-33,  47-49,  60-60, 1η παρ. 64-64, 2η παρ. 74-74, 3η παρ. 78-87

ΚΡΑΝΙΔΙ (Φλωράκης): Κοντός, Καραθεόπουλος 2, Αγρίμης, Γιαννακόπουλος 23, Καπόγιαννης 15(2), Μίζης 4, Προσίλης Κ. 20(3), Μέξης 6(1), Προσίλης Ι., Μήτσας, Θεοδώρου, Πουλής 8.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λαζάρου):  Χαραλαμπίδης 3, Φερεντίνος 7(2), Παπαγεωργίου,  Κατσίερης 21(3), Παγίδας 5, Αριφάκος 3, Χαϊδεμένος 18, Μελάς 10, Σιώκος 20.